Google+ Followers

18 Mayıs 2013 Cumartesi

FACEBOOK ADRESİMİZ17 Mayıs 2013 Cuma

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

 
 
Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeniden düzenlenmiş Osmanlı dönemi yapısı olan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’da yanında yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 1464-1471 yıllarında yaptırıldığı sanılmaktadır.

Klasik plânlı bedestenin ortasında on kubbe ile örtülü, dikdörtgen şeklindeki mekân, karşılıklı yerleştirilen üstü beşik tonozla örtülü 102 dükkandan meydana gelen bir arasta ile çevrilidir.

Kurşunlu Han ise, Fatih Sultan Mehmet dönemi baş vezirlerinden Mehmet Paşa’nın İstanbul Üsküdar’daki imaretine vakıf olarak yaptırılmıştır. Orta avlu ve revak ile bunları çeviren iki katlı odalardan oluşan han, tipik Osmanlı mimari özelliği taşımaktadır. Zemin katta 28, birinci katta 30 ocaklı oda yer almaktadır. Kuzey cephede 11, güneyinde 9 ve giriş eyvanı içerisinde de karşılıklı dört dükkan bulunmaktadır.

Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Anadolu’nun arkeolojik eserleri Paleolitik Çağdan başlayarak kronolojik sıra ile sergilenmektedir. Bedestenin yan salonlarında Paleolitik, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar Can Hasan, Beycesultan, Alacahöyük, Karaz, Mahmatlar, Eskiyapar, Elmalı, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy, Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarında ele geçen çeşitli buluntular, Yunan, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler, bedestenin orta salonunda, Hitit İmparatorluk (Alacahöyük) ve Geç Hitit (Malatya, Kargamış, Sakçagözü) kentlerinin giriş kapılarına ait taş kabartmalar sergilenmektedir.Çağlar Boyu Ankara bölümünde ise, Ankara’nın Prehistorik Çağlardan günümüze kadar yerleşim tarihi yansıtılmaktadır.

Anadolu medeniyetleri Müzesi, 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasında birinci seçilmiş ve “Yılın Müzesi” unvanını kazanmıştır.

Hisarlar caddesi, Atpazarı
Tel: (0312) 324 31 60-62
Fax:(0312) 311 28 39

 

 


ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ KİTABI ÖZETİ


Eskiden sadece köpeklerin bulunduğu bir barınak vardı. Bu barınakta belirli guruplaşmalar vardı. Barınağın en belalı grubu Çalı , Diken ve adları olmayan iki kişiydi. Bir diğer grubun adı ise BOPATO yani Bobo , Pamuk ,Topik’ti .Eskiden Çalı ve diğer üç arkadaşı herkesi eziyorlarmış ama şimdi Bobo’dan çekiniyorlar. Köpekler bu barınağı hiç sevmiyorlar ve buradan kaçmak istiyorlar.Devamı için tıklayınız

16 Mayıs 2013 Perşembe

5/C VE 5/E SINIFLARI MAYI AYI KİTABI "ALEV KIZ ANİNNA"

 
Bundan 10.000 yıl önce, Anadolu'da bir köyden çıkıp kendi geçmişini ve ailesini arayan Alev Kız Aninna'nın öyküsü...

Aninna, annesini doğarken yitirmiş alev saçlı bir kız. Yurdundan çok uzak bir köyde, babası bildiği Kallu büyütmüş onu. Avcılık ve sağaltım yetenekleriyle tüm köyün saygısını ve sevgisini kazanıyor Aninna; köyün gençlerinden Manat'ın da aşkını... Bir gün, gezgin ve bilge Hurru'yu dinlerken, ailesinin yaşadığı yerleri merak ediyor ve oralara gitmeye karar veriyor. Kara adını verdiği evcil kurdunu da yanına alıp geçmişini aramak için serüven dolu bir yolculuğa çıkıyor...
Onu çok seven Manat'la birlikte...

6/A SINIFI MAYIS AYI KİTABI "KRALIN ADALETİ"

 
"Kralın Adaleti"nde sevilen yazarımız Bilgin Adalı okurlarını tarih içinde yepyeni ve gizemli bir yolculuğa götürüyor...

Hitit Kralı Hattuşili, savaştan yaralı dönmüştür. Ölürse, yerine manevi oğlu Labarnaş'ın kral olmasını buyurur. Ama Labarnaş'ın biraz acelesi vardır. Sarayda yaşayan genç Arinna ve arkadaşı Himuli, Labarnaş'ın bir şeyler çevirmekte olduğunu anlayınca, onun peşine düşerler ve oyununu bozmaya çalışırlar. Bu heyecan verici serüveni, gerçek bilgilerle de donatan Bilgin Adalı, alternatif tarih anlatılarını yepyeni bir biçimde sürdürüyor.