Google+ Followers

30 Mart 2013 Cumartesi

ANNELER VE ÇOCUKLARI

 
 
Anne ölünce çocuk 
Bahçenin en yalnız köşesinde
Elinde bir siyah çubuk
Ağzında küçük bir leke ....
 
Devamı için tıklayınız.
 
Sezai Karakoç

KIRMIZI OTOBÜS


Otobüse binmeyen kalmasın!
Her otobüsün anıldığı bir markası var ama ben onlardan biraz farklıyım. Aslında biraz onlar gibiyim ama benim markam değil, numaram var. O kadar yolcu taşıyınca anlatacak da çok şeyi oluyor insanın. Yolcuları bir de benim gözümden izlemeye ne dersiniz?

7/B SINIFI YENİ ŞİİR

 
Nisan ayı şiiri.12 Nisan 2013 tarihine kadar ücretler odenecektir

KARA GÖZLÜM/6-A

6/A SINIFININ YENİ ŞİİRİ(30.03.2013)

 
 
11 Nisan 2013 tarihinde şiirimiz sizler tarafından okunacaktır arkadaşlar. Herkesin şiirine zamanında çalışarak ezberlemesini rica ediyorum.
 

OYUN SİTESİSevgili öğrencilerim, yukarıda vermiş olduğum adres bir arkadaşım tarafından hazırlanmış olup isteyeceğiniz birçok oyunu barındırmaktadır. Şimdiden iyi eğlenceler.Siteye ulaşmak için tıklayınız.

24 Mart 2013 Pazar

TÜRKÜLER BİZİ ANLATIR

 
"Türküler Bizi Anlatır" mutlaka dinleyin. Yerinizde duramayacaksınız :)

Mehmet Akif ERSOY (1873 - 1936)

             
             Mehmet Akif'in baba tarafından dedesi, Arnavutluk'ta bulunan İpek kasabasına bağlı Suşisa köyünden Nureddin Ağa'dır. Mehmet Akif'in babası Tahir Efendi ilim tahsil etmek için İstanbul'a gelmiştir. Akif'in annesi Emine Şerife Hanım ise, aslen Buharalı olup, Tokat'a yerleşmiş bir ailenin kızıdır.

              Mehmet Akif 1873 yılında doğmuştur. Doğum yeri, İstanbul'un Fatih semtindeki Sarıgüzel mahallesidir. İlkokulda iken babasından öğrenmeye başladığı Arapçasını ortaokul yıllarında daha da ilerletir. Ayrıca Farsça ve Fransızca da öğrenir. Şiire karşı ilgisi de ortaokul yıllarında başlar. 1893 yılından itibaren ilk şiirlerini, telif ve tercüme ilk yazılarını yayımlamaya başlar. 23 Nisan 1920'de açılan birinci Büyük Millet Meclisi'ne 5 Haziran 1920'de Burdur milletvekili olarak katılır.

Devamı için tıklayınız.
                         

Necip Fazıl KISAKÜREK(1905- 1983)

 
                Şair, yazar. İstanbul’da doğdu. Hukukçu Abdülbâki Fâzıl Bey’in oğlu. Bahriye Mektebi’ni (Deniz Lisesi) bitirip İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne devam etti  (1924 1925). Milli Eğitim Bakanlığı’nca Sorbon Üniversitesi’ne gönderildi. Tahsilini tamamlamadan geri döndü.

               Necip Fazıl, İstanbul ve Anadolu’da çeşitli bankalarda müfettişlik ve muhasebe müdürlüğü (1926-1939), Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde öğretim görevliliği, Devlet Konservatuarı’nda, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde ve Robert Kolej’de öğretmenlik yaptı. (1939-1943). Daha sonra basın hayatına atılıp geçimini yayımları ile sağladı Büyük Doğu dergisinin ve Büyük Doğu Yayınları’nın sahibi idi. Günlük gazetelerde zaman zaman fıkralar ve makaleler yazdı. İstanbul’da öldü.Devamı için tıklayınız.